Drátek lze v krajce použít několika způsoby:

– ke zpevnění, kdy vlastně usilujeme o to, aby nakonec vidět nebyl, ale aby nám umožnil krajku vytvarovat

Příkladem jsou třeba moje mucholapky, jejichž okraje tvoří drátek hustě omotaný lněnou přízí (vlastně jsem si tak vyrobila gympu). Podobně jsem postupovala také u figurky anděla – omotaný drátek má zapaličkovaný u dolního okraje, v pažích i v křídlech. Protože je omotaný stejnou režnou nití, není vidět a v krajce zanikne.

   

– případně tak, aby vidět byl a sám o sobě působil dekorativně

U níže uvedeného kvítku a 3D tulipánů tvoří drátek krajový pár. Musí se s ním zacházet opatrně, protože jakmile praskne, je těžké ho navázat tak, aby to nebylo vidět. Krajky s okrajem z drátku lze snadno modelovat do tvaru. Na druhou stranu, některé drátky postupem času oxidují nebo dokonce korodují, a nepůsobí už tak pěkně, jako když je krajka nová.

   

– jako rámeček, do kterého krajku vpaličkujeme

V tomto případě jsem si ze všeho nejdříve upaličkovala z drátku pevný řetízek, ten jsem pomocí špendlíků vymodelovala podle obrysu motýla. Vyrobila jsem si tak jakýsi rámeček, do kterého jsem poté vpaličkovala krajku (k řetízku jsem připojovala háčkem).

   

Podobně jsem postupovala u těchto přívěsků a u pásku, jen s tím rozdílem, že jsem si z drátku vyrobila „rámeček“ jeho pouhým několikerým obtočením kolem prstů.

   

– paličkovat se s jistými obtížemi dá také přímo z drátku samotného

Příkladem je tato moje kometa, upaličkovaná z měděného drátku. Visela na výstavě betlémů v roce 2002.

Za použití drátku v krajce lze považovat také dnes natolik módní používání gympy.