Lace Express končí...

Ano, bohužel, je to tak. Začátkem ledna 2017 jsem po více než 15 letech radostné spolupráce dostala od Karpenkových dopis s informací, že již nadále nebudou Lace Express vydávat. Důvod v dopise uvedený není, ale je myslím dost snadné si ho domyslet… Ostatně, sama jsem si vloni mohla vyzkoušet, kolik práce znamená připravit publikaci podobného rozsahu k tisku, kolik peněz stojí nechat ji vytisknout a kolik práce dá ji také prodat.

Současně jsem byla na Facebooku pravidelně bombardována stokrát sdílenými fotoalby s kompletně oskenovanými časopisy Lace Express (a samozřejmě i dalšími). Kdo je vlastně do světa vypustil, to už se asi ani zjistit nedá, a všichni ostatní pouze přeposílají něco, co našli na internetu, takže oni rozhodně za nic nemohou, oni přece nic neukradli. Párkrát jsem se pokusila upozornit je, že sdílejí nelegálně získaný obsah, reakce byly různé (nejčastěji žádné nebo prudce negativní). Takže teď se všichni „sdíleči“ konečně dočkali – nebudou mít co sdílet…

Na sítích jako Google+ a Pinterest se to rovněž jen hemží oskenovanými návody a vzory. Ano, může to být i tak, že je nějaký autor prostě dal zdarma k dispozici, ale odhaduji, že tomu tak bude tak v jednom procentu případů, zbytek je nelegálně zpřístupněný (pokud tedy nechci napsat přímo ukradený). Když mám trochu času, odesílám na Google+ a Pinterest žádosti o odstranění tohoto obsahu – pochopitelně ale mohu žádat pouze o odstranění obsahu, k němuž mám autorské právo. Obě společnosti mým žádostem dosud vždy vyhověly, jenomže – vyplnit ten jejich formulář zabere několik minut času, a těch pinů jsou obrovské spousty! Takže tak trochu boj s větrnými mlýny…

Posuďte sami:

Stačí zadat v Pinterestu heslo Lace Express a objeví se celá řada pinů – těch osm, které jsem označila oranžovými tečkami, obsahuje dokonce přímo moje vzory… Jedná se buď o samostatné piny (jeden oskenovaný obrázek), nebo o piny propojené s albem fotografií právě třeba na Google+. Po kliknutí na takový pin získáte přístup k celému oskenovanému časopisu.

To je lépe vidět například zde – webová alba Picasa (nyní Fotky Google).

Například tento pin s mým vzorem byl na Pinterestu (v okamžiku pořízení screenshotu) uložený dokonce 186krát. Stejný vzor zde ve skutečnosti může figurovat v několika tisících kopiích, protože ho mohlo oskenovat a uložit více lidí a tyto výskyty se pak samozřejmě počítají zvlášť. Majitelé těchto pinů tedy společnými silami zruinovali vydavatele Lace Expressu.

Facebookem se před nějakým časem šířil text, původně zveřejněný na adrese. Ke mně se dostal již přeložený z angličtiny do němčiny a z němčiny jsem ho přeložila do češtiny a poslala jsem ho dál. Umístím ho i sem, pro případ, že by se ještě našel někdo, kdo nepochopil vážnost zmiňovaného problému:

Apel na krajkářky:

Během posledního století, kdy krajkářky zdědily množství vzorů na paličkování po již do značné míry vymřelém krajkářském průmyslu, zvykly si na neomezené sdílení vzorů. Z určitého pohledu to fungovalo dobře, mimo jiné také jako určitá motivace, proč se paličkování naučit, a vlastně to paličkování jako řemeslo zachránilo před úplným vymizením.

Když je volně k dispozici takové množství vzorů, vzniká mezi lidmi očekávání, že by měly být volně k dispozici všechny. Proč je tedy kopírování těchto materiálů a jejich sdílení s přáteli ilegální? Důvod je takový, že autorské právo chrání práva současných, žijících návrhářů a má jim zajistit přiměřenou odměnu za jejich práci. Navrhování nových, originálních vzorů vyžaduje znalosti, zkušenosti, tvořivost a jak každá krajkářka dobře ví, také hodně času. Tolik času, že by byly vzory při započtení aktuálních nákladů na práci neúnosně drahé. Ceny se proto pohybují na nižší úrovni a výsledek je takový, že většina návrhářek pracuje za výrazně méně, než kolik odpovídá minimální mzdě, bez ohledu na jejich schopnosti a nadání. Dělají to z lásky ke krajce, z lásky k řemeslu, z nadšení, že se mohou podělit o své nápady, vyjádřené prostřednictvím krajky. Profit není prioritou, výše uvedené skutečnosti se často vůbec nezmiňují a celá problematika nenachází odezvu. V době internetu, kdy spousta lidí hledá bezplatné vzory on-line, je velmi snadné využít (zneužít) práci návrhářek. Změnu pozitivním směrem může zajistit pouze osvěta a informovanost.

Rozhodnutí každé jednotlivé krajkářky má přímý vliv na přežití celého řemesla. Nákup materiálů chráněných autorským právem je důležitým krokem vpřed. Jedná se o projev odpovědného jednání, které staví dlouhodobou udržitelnost nad vlastní egocentrické zájmy. Když každý přispěje svým dílem, můžeme vytvořit eticky přijatelný svět krajkářství, který dává šanci všem současným i budoucím návrhářům a umělcům.

Až poté budeme moci prohlásit, že jsme toto krásné řemeslo uchovali pro příští generace.