Odbarvování tkanin pomocí Sava přišlo do módy někdy na konci 90. let 20. století – sama jsem tenkrát měla tričko dotvořené touto technikou. Kromě toho jsem si párkrát neúmyslně odbarvila tričko nebo legíny třeba při úklidu v koupelně, takže o tom, že je Savo při odbarvování účinné, jsem dobře věděla.

Při odbarvování krajek Savem hrozí nebezpečí, že člověk někde udělá neúmyslně kapku nebo vatovou tyčinkou zajede někam, kam původně neměl – krajka, kterou člověk paličkoval celé hodiny, může být v okamžiku zničená. Navíc Savo neodbarvuje bezprostředně po nanesení, je potřeba vždycky pár vteřin počkat, až se efekt projeví, a pak případně pokračovat. Kromě toho jsem se snažila odbarvit vždy jen povrchová vlákna, a krajku Savem „neprolévat“ do hloubky, protože Savo je poměrně agresivní a dokáže tkaninu, resp. krajku také úplně propálit, případně by se příze mohla rozpadnout třeba po vyprání.

Kdyby to někdo chtěl zkoušet – buďte prosím opatrní.

Savo_023.JPG

Vzala jsem vatovou tyčinku namočenou v Savu a přejela jsem jí po krajce upaličkované z bavlněné příze Sněhurka. Ta je k dostání v řadě odstínů, i tmavších, a ty se Savem daly odbarvovat velmi dobře. Vyzkoušela jsem si to na několika výrobcích. S výsledkem jsem byla celkem spokojená, na druhou stranu, savování po čase tak nějak vyšlo z módy a já jsem se k této technice od té doby už nevrátila...

Na pokusy se ideálně hodí třeba záložky do knížek, ale v galerii se můžete podívat i na řadu různých ubrousků a dalších krajek.

Savo_033.JPG

Další fotografie najdete zde.